Polpulációs kölcsönhatások túl az óperencián!

2015.07.01 23:37


Populáción értjük, az egy adott élőhelyen élő (térben és időben), és élettevékenységeikkel egymásra ható élőlények közösségét.

Az élőlények közötti kapcsolat lehet védelmi, ahogyan a hét törpe védelmet biztosított Hófehérkének, a csúcsragadozóként viselkedő természetes ellenségével, a gonosz királynéval szemben. Másfelől beszélhetünk még vándorlási kapcsolatról, ahogyan a farkas elkísérte Piroskát az erdőben, vagy ahogyan Jancsit és Juliskát kísérte édesapjuk az erdőben.

Az élőhely területének sajátos viselkedés móddal történő megjelölésével territoriális kapcsolatok alakulnak ki. Erre kiváló példa Kovakövi Frédi és szomszédja Kavicsi Béni .

A védelmi, vándorlási és territoriális kapcsolatok mellett, elengedhetetlennek tartom, hogy említést tegyek Túl az Óperencián leggyakrabban előforduló populációs kölcsönhatásáról a táplálkozási illetve versengési kapcsoltról. Vagy ahogy Szörnyella De Frász mondaná: Nem elfelejteni……. Ezen kölcsönhatások alapján hat fajta populációs kölcsönhatást tartunk számon.

Mindkét fél számára előnyös azaz +,+ kölcsönhatás egyik formája a mutuancia. Ennek fogalmát könnyebb megérteni,ha Timont és Pumbát vesszük alapul. Ezen esetben a varacskos disznó, és a manguszta egymás nélkül életképtelenek. Ezt jelenti a mutuancia.

Egyik fél számára előnyös, másik fél számára hátrányos, azaz +,- kölcsönhatásról beszélünk Hamupipőke és a gonosz mostoha és annak két lánya között. Ezen esetben a 3 gonosz nőnemű egyed az élőlényen (Hamupipőkén) kívül élősködő ektoparazita.

A kommenzalizmus egy olyan kölcsönhatási forma amely egyik fél számára előnyös, másik fél számára pedig semleges azaz a +,0 kölcsönhatás. Szemléltetésül, egy Micimackó nemű medve egy másik élőlény, feltehetőleg a méhek táplálékának rendszeres fogyasztója. A mindig üresen árválkodó mézes csuprok, melyek valószínűleg egy közelben élő méhkolónia felhalmozott mézének jelentős részét tartalmazzák, Micimackó komoly vívódás, fejtörés és gondolkodás után megkönyörül a csupron és finoman kiüríti.

Szót kell még ejtenünk egy olyan kölcsönhatásról mely mindkét fél számára hátrányos, azaz a -,- kölcsönhatásról. Tom és Jerry példának kitűnő. Egyikük számára sem előnyös a másik jelenléte . Az általuk szolgáltatott példa, alá támasztja, sőt bebizonyítja a Gauze elven elhíresült megállapítást, mely szerint két azonos környezetigényű élőlény nem élhet tartósan egy azon élőhelyen.

A negyedik kölcsönhatás az egyik fél számára hátrányos a másik fél számára semleges, azaz -,0 kölcsönhatási forma. Egyik közismert formája az antibiózis. A hupikék törpikék, mely eddig egy biológiailag tisztázatlan állatfajba tartozó élőlények jelenléte, mérgező hatással van Hókuszpókra és Sziamiau nevű perzsa vagy nem perzsa macskájára.

A természetben a legritkábban, de néhány helyen mégis előforduló populációs kölcsönhatás mindkét résztvevő fél számára semleges, azaz 0,0 kölcsönhatás. Erre egy mindenki számára kézenfekvő példa Csipkerózsika. Közte és a külvilág között nincsen kapcsolat, ugyanis napokat, heteket, hónapokat sőt éveket képes átaludni, minden különösebb ok, és minden látható előzmény nélkül. Csipkerózsikánál csak egy biztos, a Rem-fázisok folyamatos ismétlődése alvása során. Miközben e soraimat olvassák Csipkerózsika és a feltehetőleg szőke hajszínű férje, most is alszik. De nem évekkel ezelőtt kezdődött az alvásuk, csupán az időeltolódás miatt nem lehetnek ébren. A Rem-fázisok számát 6-8 ra csökkentették.

Mindent összegezve elmondhatjuk, hogy a populációs kölcsönhatások mindegyikőnk életére hatással vannak.


A következő számunkban : paranormális jelenségek Túl az Óperencián! Malacka fóbiáji, csoportos együttélés a Százholdas Pagonyban. A növekedési hormon azaz az STH túltermelődésének hatásai gyermek illetve felnőtt korban, az akromegália minta példánya, Pinokkió orra!

Elérhetőség

Székely Sára Honlapja szekelysara94@gmail.com